A kör honlapja

Art.Pagony

Kedves Olvasóink, akik megtisztel- nek bennünket, hogy mostantól már nem csupán honlapunk, de blogunk olvasói, nyomkövetői is lesznek!

Szeretettel köszöntjük s vitára, be- szélgetésre várjuk Önöket, hiszen a blog, ha jól sejtjük, interaktív műfaj, hogy e "modernségében" immár nem kevéssé elcsépelt, jelentésvál- ságban szenvedő kifejezéssel éljek. Mi, ahogy ezt, kedves Olvasónk, láthatja honlapunk tartalmait kö- vetve, a szakmai-tudományos kö- zelítések, tájékozódások és be- szédmódok hívei vagyunk: ez tartja össze, ez a törekvés, önképzőkö- rünket immár hetedik esztendeje.

Terveink szerint tehát beszélgetni, beszélni, kérdés-feleletben gon- dolkodni fogunk e lapokon, s tesz- szük ezt nyilvánosan, az Önök hoz- zászólásait is várva -- ugyanakkor csakis tárgyszerűen: heti temati- kánkhoz, választott szakterülete- inkhez kapcsolódva, órai anyaga- inkat mind szélesebb körben bőví- tendő.

Erre a kalandos útra hívnánk Önt is, kedves Olvasó -- s most már: Írótárs, hétről hétre!


Cserjés Katalin, a Kör vezetője
SZTE BTK Modern Magyar Irodalom Tanszék oktatója

Címkék

2014. augusztus 29. péntek

2014.08.29. 21:28 muvtkorhmv

 

 

Ismét Bruegel, s most a Magvetőpéldázata, egyike azon jellegzetes képeknek, melyeken a főcselekmény szinte láthatatlanul, mintegy elrejtve szerepel a sok apró jel, gazdag természeti háttér közegében. A képhez hozzáolvastuk Márk evangéliumát, mellé a Bibliai kislexikon kommentárjait, különösen érdekesnek találtuk a Genezáreti tó vagy tenger, s a rajta átfolyó Jordán jelenlétét a csaknem misztikusan szép, opálosan világló háttérben: a vihar lecsendesítésének jézusi jelenete olvasandó mellé. Elöl, oldalt a terméketlen barnaságban Millet-Van Gogh magvetője szórja kötényéből az apró magvakat (itt aligha csírázhat ki bármi…); eggyel hátrébb, a kép középrészén Jézus maga sejlik fel tanítványai közt, amint a példázatot magyarázza tanítványainak, s még hátrébb, távolba nyúlón a Tibériás tava. Bruegel letörpíti a nagynak vélt/tudott dolgokat, s átadja őket a hétköznapok mellérendelésének…

Beszéltünk még, múlt óránkat kiegészítendő, a Lajta-oltárképhez kapcsolódóan a művészettörténet nagy Emmaus-képeiről Tizianótól Tintorettón át Rembrandtig, Caravaggióig: ahány festő, ahány kép – annyi értelmezés, s mi egy „német módszer” szerint igyekeztünk „Látni tanulni” (Rilke: Malte Laurids Brigge).

Sajnos, Anna Margit fiktív önéletrajzának felolvasása elmaradt, így, úgymond, készületlenül megyünk csütörtökön a REÖK kiállítására. De hátha mégsem, hisz nemrég láttuk együtt az Ámos-Chagallt!

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://muvtkorhmv.blog.hu/api/trackback/id/tr586649121

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása