A kör honlapja

Art.Pagony

Kedves Olvasóink, akik megtisztel- nek bennünket, hogy mostantól már nem csupán honlapunk, de blogunk olvasói, nyomkövetői is lesznek!

Szeretettel köszöntjük s vitára, be- szélgetésre várjuk Önöket, hiszen a blog, ha jól sejtjük, interaktív műfaj, hogy e "modernségében" immár nem kevéssé elcsépelt, jelentésvál- ságban szenvedő kifejezéssel éljek. Mi, ahogy ezt, kedves Olvasónk, láthatja honlapunk tartalmait kö- vetve, a szakmai-tudományos kö- zelítések, tájékozódások és be- szédmódok hívei vagyunk: ez tartja össze, ez a törekvés, önképzőkö- rünket immár hetedik esztendeje.

Terveink szerint tehát beszélgetni, beszélni, kérdés-feleletben gon- dolkodni fogunk e lapokon, s tesz- szük ezt nyilvánosan, az Önök hoz- zászólásait is várva -- ugyanakkor csakis tárgyszerűen: heti temati- kánkhoz, választott szakterülete- inkhez kapcsolódva, órai anyaga- inkat mind szélesebb körben bőví- tendő.

Erre a kalandos útra hívnánk Önt is, kedves Olvasó -- s most már: Írótárs, hétről hétre!


Cserjés Katalin, a Kör vezetője
SZTE BTK Modern Magyar Irodalom Tanszék oktatója

Címkék

2014. szeptember 5. péntek

2014.09.07. 21:54 muvtkorhmv

 

 

Szilágyi Klára ma ismét lenyűgöző előadással örvendeztetett meg bennünket: Bruegel volt a tét megint, egy már sokszor elővett, sokat elemzett festmény új szempontú megközelítése – a Keresztelő („Bemerítő”?) Szent János prédikációja, melyről a Szépművészeti Múzeumban Ormos Zsuzsi beszélt nekünk.

Klára ma a festmény vallás- és művelődéstörténeti hátteréről, magyar kapcsolatairól szólt, s korántsem értünk témánk végére, következő alkalommal folytatjuk. A kálvinizmustól a baptizmusig, anabaptizmusig jutottunk, egy kegyetlenül közelítő, biztosnak tudott világvége jövendöléséig, a Tau jele alatt. Sok mindent megtudhattunk a Batthyány családról, kiváltképp a rendkívüli sorsú Boldizsárról – csoportunk újratanulja a történelmet Kláránk révén, évek óta. A sokalakos, rejtelmes kép újabb s újabb arcait mutatja felénk törököstül, cigány jósostul, epileptikus hallgatóságostul, s a jobb oldalon trónoló kikezdhetetlen, megdicsőült Bruegel-anyós jelenlétében…

Mind jobban az az érzésünk, hogy Bruegel festőművészete sokkal bonyolultabb annál, mint kezdetben hittük: az alkímia felé tájékozódás, allegorikusság, a népi mondások fordított világa mellé vallási szélsőségek, eretnekség-gyanús különös szektásság levegője, elfedett, veszélyes, lázító és vonzó jelentések társulnak,

kíváncsian várjuk a még hátralévő Bruegel-előadásokat!

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://muvtkorhmv.blog.hu/api/trackback/id/tr486678963

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása