A kör honlapja

Art.Pagony

Kedves Olvasóink, akik megtisztel- nek bennünket, hogy mostantól már nem csupán honlapunk, de blogunk olvasói, nyomkövetői is lesznek!

Szeretettel köszöntjük s vitára, be- szélgetésre várjuk Önöket, hiszen a blog, ha jól sejtjük, interaktív műfaj, hogy e "modernségében" immár nem kevéssé elcsépelt, jelentésvál- ságban szenvedő kifejezéssel éljek. Mi, ahogy ezt, kedves Olvasónk, láthatja honlapunk tartalmait kö- vetve, a szakmai-tudományos kö- zelítések, tájékozódások és be- szédmódok hívei vagyunk: ez tartja össze, ez a törekvés, önképzőkö- rünket immár hetedik esztendeje.

Terveink szerint tehát beszélgetni, beszélni, kérdés-feleletben gon- dolkodni fogunk e lapokon, s tesz- szük ezt nyilvánosan, az Önök hoz- zászólásait is várva -- ugyanakkor csakis tárgyszerűen: heti temati- kánkhoz, választott szakterülete- inkhez kapcsolódva, órai anyaga- inkat mind szélesebb körben bőví- tendő.

Erre a kalandos útra hívnánk Önt is, kedves Olvasó -- s most már: Írótárs, hétről hétre!


Cserjés Katalin, a Kör vezetője
SZTE BTK Modern Magyar Irodalom Tanszék oktatója

Címkék

2011. október 14. péntek

2011.10.15. 17:07 muvtkorhmv


 

Ismét itthon, ismét honos könyvtárunkban.

Értékeljük a keddi út eseményeit, a látottakat; megosztjuk emlékeinket jelen nem volt társainkkal.

Utána ismét Ormos Zsuzsát hallgatjuk a Corvinákról, ismétléssel kezdünk, melyre mindig nagy szükségünk vagyon… A Corvinák történetének fázisairól, a könyvek típusairól esik szó, tudományos igénnyel, érdekfeszítően. Végül Mátyás és Beatrix, végül Ulászló címerei kerülnek szóba, melyek megjelennek a híres könyvek borítóin is.

A holnapi, szombati napra ismét program adódik: Szegeden, a Somogyi Könyvtárban hallgatjuk a Madách Társaság szegedi szekciójának előadásait.

 

És még a Vásárhelyi Őszi Tárlatot sem láttuk együtt!

1 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://muvtkorhmv.blog.hu/api/trackback/id/tr113305317

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Cserjés 2011.10.22. 08:22:20

Szó esett órán arról, hogy bizonyos művészettörténeti fogalmakat az irodalomelmélet is okkupál, kisajátít. Az "alászálló határátlépés", azaz a metalepszis (retorikai) fogalmára gondolok, de most olymód, hogy a fogalom retorikai ugyan, de jól látszik (legjobban látszik) épp a képzőművészetben. Jelesül, Mátyás Corvináinak miniatúráiban: nem egy képecskén a scriptor, a király, egy szent trónján, pulpitusán üldögél a festett kezdőbetű belsejében, de íme, parányi, csizmás lába hegye kinyúlik a kereten át, a betűtestet áthágva, egy másik világba, ki, a néző birodalmát megközelítve. Átlépi a határt, akár a szövegekben, mikor a narrátor, a szerző megszólal, s hangja ki-szól a folyamatos tartalomelmondásból. Ki, közvetlenül az olvasót kézen fogva, bizalmas viszonyt létesítve vele.

Következő alkalommal egy másik ilyen, a címerpajzsok világából származó, kalandos aurájú fogalomról lesz szó a mise en abyme-ról ("vetés az örvénybe"): lám, még a neve is nagyszerű!
süti beállítások módosítása