Önképzőköri foglalkozás helyett extra
Tótkomlós (nemcsak) záridőben
Közel egy éve készült csoportunk Tótkomlósra, ahol a Hódmezővásárhely-Szegedi Kép–Szöveg Testvérület (melynek elnöke Önképzőkörünk vezetője) és a Tótkomlósi Digitális Archívum „Tótkomlós záridőben” című fotópályázatának eredményhirdetésére és a 61 legjobb alkotásból készült kiállításnak a megnyitójára utaztunk.
Szokásunk szerint nem elégedtünk meg a kiállítás-megnyitón való részvétellel.
Felkerestük a békési kisváros szimbólumát, az 1795-ben, barokk stílusban épült Evangélikus templom monumentális épületét.
Ezt követően utunk a Szlovák Tájházba vezetett.
Az 1886-ban vályogból épült, nádfedeles tetejű (szoba – konyha – szoba – kamra – istálló) az ország első tájháza volt! Falakat régi színes virágmotívumú festés díszíti. A köznapi sütő-főző edények, fazekak, lábasok, valamint az első szobában látható díszes párnákkal vetett mennyezetes ágy, a festett virágos sarokpad, a cifrán szőtt vagy hímzett törölközők mind a népi hagyományokat mutatják be. A hátsó szoba ma Tomka Judit Tótkomlós kiemelkedő népművésze, a tótkomlósi amatőr színjátszás szervezője tiszteletére berendezett emlékszoba.
A Szép utcai Szlovák Emlékházat a várossá nyilvánításkor, 1994. április 22-én avatták fel.
Az országosan védett műemlék ház utcai homlokzata előtornácos, oszlopos, teteje náddal fedett, kéménye boltíves. Az Emlékház ad helyet a Szokolay Sándor fafaragó- és festőművész hagyatékából berendezett emlékszobának, amit már régóta szerettünk volna látni.
A belvárosba visszatérve jó hangulatú pizzázás során pihentük ki a délelőtti sétát, majd következett a kiállítás megnyitója, ahol Závada Pál író (Tótkomlós méltán neves szülöttje) mondott köszöntőt.
A tárlat megtekintésére Önképzőkörünk vezetője invitálta a megjelenteket. A résztvevők figyelmébe ajánlotta néhány más fotóval együtt, csoporttársunk, Spissák Lajos: A termés című kiállított alkotását.
A pályázatot Szarka Klára fotótörténész, a Magyar Fotótörténeti Társaság elnöke értékelte.
„…A fotópályázat célja az volt, s az most is, hogy a meghirdető szervezet a legjobb 61 fényképből létrehozandó kiállítással, a nyertesek díjazásával, a tárlatot körülépítő rendezvényekkel (alkotói műhelybeszélgetés, vetítések, nyilvános beszélgetések, tárlatvezetések, tótkomlósi nyílt napok a város jeles szülötteinek visszahívásával stb.) az
országos figyelmet a szeretett városra, annak a széles közönség előtt kevéssé ismert természeti és művelődéstörténeti értékeire irányítsa.
Mint a pályázati anyag bírálójának, a zsűri elnökének módomban állt tüzetesen megvizsgálni a beérkezett hatalmas anyagot (60 pályázó, 1110 fotó, nem egy közülük nemhogy a megye-, de az országhatáron túlról!): kiváló munkák gyűltek össze…”
Bagi Mária