A kör honlapja

Art.Pagony

Kedves Olvasóink, akik megtisztel- nek bennünket, hogy mostantól már nem csupán honlapunk, de blogunk olvasói, nyomkövetői is lesznek!

Szeretettel köszöntjük s vitára, be- szélgetésre várjuk Önöket, hiszen a blog, ha jól sejtjük, interaktív műfaj, hogy e "modernségében" immár nem kevéssé elcsépelt, jelentésvál- ságban szenvedő kifejezéssel éljek. Mi, ahogy ezt, kedves Olvasónk, láthatja honlapunk tartalmait kö- vetve, a szakmai-tudományos kö- zelítések, tájékozódások és be- szédmódok hívei vagyunk: ez tartja össze, ez a törekvés, önképzőkö- rünket immár hetedik esztendeje.

Terveink szerint tehát beszélgetni, beszélni, kérdés-feleletben gon- dolkodni fogunk e lapokon, s tesz- szük ezt nyilvánosan, az Önök hoz- zászólásait is várva -- ugyanakkor csakis tárgyszerűen: heti temati- kánkhoz, választott szakterülete- inkhez kapcsolódva, órai anyaga- inkat mind szélesebb körben bőví- tendő.

Erre a kalandos útra hívnánk Önt is, kedves Olvasó -- s most már: Írótárs, hétről hétre!


Cserjés Katalin, a Kör vezetője
SZTE BTK Modern Magyar Irodalom Tanszék oktatója

Címkék

2014. május 9. péntek

2014.05.17. 20:39 muvtkorhmv

 

 

Mint foglalkozásunkon is megbeszéltük: a (rossz) tanár, ha váratlan helyzetbe kerül, ha például elmarad a tanulói referátum, s ő maga nincs felkészülve az óra anyagából – mit csinál? Feleltet vagy dolgozatot írat.

Ez történt mai alkalmunkon is. A Kör vezetője szövegértési- és kép-felismerési gyakorlatot rögtönzött, hogy elfedje: képtelen Bruegel festészetéről kapásból órát tartani. Aktuális referensünk, Németh Gerle Katalin pedig, hangszálilag és másként is megbetegedvén, nem mondhatta el ma Limbourg contra Bruegel évszak-képei referátumát. Majd legközelebb; ma viszont Dobai Pétertől olvastunk részletet a Vadon című regény Ligur-tenger epizódjából, a szabadságharc után itáliai emigrációba szakadt magyar forradalmár főtisztek sorseseményeiről. Részből az egészet – a csoportnak a felolvasott háromoldalas szövegdarab nyomán kellett következtetni a műegész tartalmára. Mondhatom: a próbát kiállta a csoport.

Ahogy a kép-felismerés nagy művében is jeleskedtek – igazi jeles gimnazisták! Tizianótól Tintorettón át egészen Böcklinig, Ensorig, Csernus Tiborig tartott a felismerendő festmények sora, és bátran mondhatjuk, hogy képismeret terén nagyon sokat fejlődtünk valamennyien. Holott nem éppen a felismerés és megnevezés, hanem az átélő megértés, belé-látás és gyönyörködés számunkra a képekkel történő foglalkozás lényege.

A mai alkalommal csupán jelesek születtek!

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://muvtkorhmv.blog.hu/api/trackback/id/tr776178444

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása