A kör honlapja

Art.Pagony

Kedves Olvasóink, akik megtisztel- nek bennünket, hogy mostantól már nem csupán honlapunk, de blogunk olvasói, nyomkövetői is lesznek!

Szeretettel köszöntjük s vitára, be- szélgetésre várjuk Önöket, hiszen a blog, ha jól sejtjük, interaktív műfaj, hogy e "modernségében" immár nem kevéssé elcsépelt, jelentésvál- ságban szenvedő kifejezéssel éljek. Mi, ahogy ezt, kedves Olvasónk, láthatja honlapunk tartalmait kö- vetve, a szakmai-tudományos kö- zelítések, tájékozódások és be- szédmódok hívei vagyunk: ez tartja össze, ez a törekvés, önképzőkö- rünket immár hetedik esztendeje.

Terveink szerint tehát beszélgetni, beszélni, kérdés-feleletben gon- dolkodni fogunk e lapokon, s tesz- szük ezt nyilvánosan, az Önök hoz- zászólásait is várva -- ugyanakkor csakis tárgyszerűen: heti temati- kánkhoz, választott szakterülete- inkhez kapcsolódva, órai anyaga- inkat mind szélesebb körben bőví- tendő.

Erre a kalandos útra hívnánk Önt is, kedves Olvasó -- s most már: Írótárs, hétről hétre!


Cserjés Katalin, a Kör vezetője
SZTE BTK Modern Magyar Irodalom Tanszék oktatója

Címkék

2014. május 23. péntek

2014.05.26. 08:08 muvtkorhmv

 

Bagi Máriánk vezetésével Bruegel parasztjainak falusi mindennapjaiban merültünk el ma, áttekintve, felvázolva az életkép (zsánerkép) sokszerű, több más műfajjal érintkező családját. Megismerhettük a flamand paraszt szokásait, szórakozását, játékait, otthoni tevés-vevését, a lakodalmat s a táncot (utóbbiakat mindennél inkább). Láttuk ezenfelöl az életképet főúri, majd polgári körben, láttuk e műfaj életét Bruegel előtt – és után. Bruegel világában e jól ismert képtípus is igen egyedi, stílusa könnyen felismerhető, a középpont nélküli, esetlegesnek tűnő szerkezetű, kép-kivágásszerű festményeket, falusi jeleneteket nem tévesztjük össze most már senki mással.

Bagi Mária jóvoltából megelevenedő, megmozduló képet is láttunk: a Keresztvitelből színes, szélesvásznú film készült (Malom és Kereszt), ebből néztük a Malom megmutatásának epizódját, 7 percben: csodálatos és hátborzongató volt.

Tolnay Károly ajánlásával egy igen fiatalon elhunyt művészettörténész, Popper Leó gondolatait is megismerhettük a mai órán: a 24 éves fiatalember 1910-ben Cézanne-nal veti össze mesterünket tónusban, levegőperspektíva-ábrázolásban, abban, amiként a levegő megváltoztatja a dolgok színét, állagát; realizmusban, impresszionizmusban – vagy ezek hiányában: pontos, meghökkentő ítéletek, párhuzamok hangzottak el, jó képeket néztünk mindkét szerzőtől.

Jövő alkalommal Pirókánk Parasztlakodalmával folytatjuk!

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://muvtkorhmv.blog.hu/api/trackback/id/tr736210338

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása