A kör honlapja

Art.Pagony

Kedves Olvasóink, akik megtisztel- nek bennünket, hogy mostantól már nem csupán honlapunk, de blogunk olvasói, nyomkövetői is lesznek!

Szeretettel köszöntjük s vitára, be- szélgetésre várjuk Önöket, hiszen a blog, ha jól sejtjük, interaktív műfaj, hogy e "modernségében" immár nem kevéssé elcsépelt, jelentésvál- ságban szenvedő kifejezéssel éljek. Mi, ahogy ezt, kedves Olvasónk, láthatja honlapunk tartalmait kö- vetve, a szakmai-tudományos kö- zelítések, tájékozódások és be- szédmódok hívei vagyunk: ez tartja össze, ez a törekvés, önképzőkö- rünket immár hetedik esztendeje.

Terveink szerint tehát beszélgetni, beszélni, kérdés-feleletben gon- dolkodni fogunk e lapokon, s tesz- szük ezt nyilvánosan, az Önök hoz- zászólásait is várva -- ugyanakkor csakis tárgyszerűen: heti temati- kánkhoz, választott szakterülete- inkhez kapcsolódva, órai anyaga- inkat mind szélesebb körben bőví- tendő.

Erre a kalandos útra hívnánk Önt is, kedves Olvasó -- s most már: Írótárs, hétről hétre!


Cserjés Katalin, a Kör vezetője
SZTE BTK Modern Magyar Irodalom Tanszék oktatója

Címkék

2016. augusztus 19. péntek

2016.08.19. 22:27 muvtkorhmv

 

 

Velence – Tintoretto; Barcelona – Antoni Gaudí; Toledo – El Greco, a „bizánci” görög, aki spanyollá lett. Három művész, három város, ahol a hely s az életmű eltéphetetlenül, védjegyként köttetett egymáshoz. Van-e még több ilyen? Minden bizonnyal, nem is kevés. A mi Tornyaink azonban például nem mondható ilyennek, mert még Szentendre, Pest és Baja… De hisz Greco sem csak Toledóban alkotott, ott volt előtte Velence, Róma. Önkényes a kiemelés?, de Szalma Jutkánk a kapott és vállalt feladat első fejezetét mindnyájunk okulására oldotta meg: igen, Greco és Toledo elválaszthatatlan. Két komor, kőből és holdsütötte, szélfútta felhőből összeszőtt entitás a város és a nagy festő misztikus, expresszív, tűzlángként vibráló életműve. Sokat tanultunk a mai órán, s nem fogunk unatkozni e most kezdődő Greco-fejezetben sem: egyszerre lépünk vissza a késő gótikába s Bizánc ikonjai közé, illetve előre, az ikonográfiai kötelékektől megszabaduló modernizmusba. Miközben a manierizmus lapjait számláljuk. Nem épp szünidei kedvtelés, de hát a Pagony (a mi pagonyunk) már csak ilyen, esztendők óta.

Várjuk Ancikánk elkövetkező Greco-áttekintését.

Várjuk Jutka második város-művész bemutatóját.

És várjuk Barcelonát (MINDEN értelemben; értse mind, akinek füle van hozzá!)

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://muvtkorhmv.blog.hu/api/trackback/id/tr7110429326

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása