A kör honlapja

Art.Pagony

Kedves Olvasóink, akik megtisztel- nek bennünket, hogy mostantól már nem csupán honlapunk, de blogunk olvasói, nyomkövetői is lesznek!

Szeretettel köszöntjük s vitára, be- szélgetésre várjuk Önöket, hiszen a blog, ha jól sejtjük, interaktív műfaj, hogy e "modernségében" immár nem kevéssé elcsépelt, jelentésvál- ságban szenvedő kifejezéssel éljek. Mi, ahogy ezt, kedves Olvasónk, láthatja honlapunk tartalmait kö- vetve, a szakmai-tudományos kö- zelítések, tájékozódások és be- szédmódok hívei vagyunk: ez tartja össze, ez a törekvés, önképzőkö- rünket immár hetedik esztendeje.

Terveink szerint tehát beszélgetni, beszélni, kérdés-feleletben gon- dolkodni fogunk e lapokon, s tesz- szük ezt nyilvánosan, az Önök hoz- zászólásait is várva -- ugyanakkor csakis tárgyszerűen: heti temati- kánkhoz, választott szakterülete- inkhez kapcsolódva, órai anyaga- inkat mind szélesebb körben bőví- tendő.

Erre a kalandos útra hívnánk Önt is, kedves Olvasó -- s most már: Írótárs, hétről hétre!


Cserjés Katalin, a Kör vezetője
SZTE BTK Modern Magyar Irodalom Tanszék oktatója

Címkék

2017. szeptember 1. péntek

2017.09.02. 20:30 muvtkorhmv

 

 

Rubensről beszéltünk, tőle vetítettünk a mai, első őszi napon is, méghozzá ismét mitológiát, Paris ítéletét, két változatban. S mivel e képeken a szép hölgyek (istennők) modelljei a művész hitvesei voltak -- mint előadónk, Ormos Zsuzsi mondta tanulmányai alapján –, e festmények teljes mértékben Rubens saját munkái, a híres Műhely egyetlen vonást sem tett bennük. Hosszan időztünk a görög mitológiánál, mindig is szerette a Csoport az e tájakon történő búvárkodást, s szó esett a ragyogó kék mediterrán ég alatt a Végzet megkérdőjelezhetetlen, kijátszhatatlan hatalmáról és arról, hogy aki mitológiával kíván foglalkozni, tanuljon meg eltekinteni a lineáris és esztendőkben, életkorokban mérhető időtől, mert itt egyetlen képen lehet jelen Paris, ki majdan, mint véle körülbelül egyidőst öli meg azt az Akhilleuszt, aki az alma odaítélésekor még meg sem fogant…

Kláránk előadásában aztán (nagy valószínűséggel, és Gombrich intencióját követve) a Sienai Szent Katalin eljegyzéséről szőtt ízig-vérig barokk képet (erős vázlatot) hallottuk elemezni: átlós kompozíció, festőiség, csillapíthatatlan mozgás, mindent uraló testek és drapériák, mozgalmasság, alakok nagy száma és – ismét csak – „időben” teljesen képtelen együtt-jelenléte, szenvedélyek és misztikum, hihetetlen mesterségbeli tudás öltözetében: igen, ez ő, a festő-fejedelem, Rubens. A Tizianók, Goethék fajtájából. Hogy vizsgálódásunkat megnyissuk az irodalom térei felé is. Legközelebb amúgy is Zrínyi Miklós barokk eposzával fogunk megismerkedni!

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://muvtkorhmv.blog.hu/api/trackback/id/tr4112799196

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása