A kör honlapja

Art.Pagony

Kedves Olvasóink, akik megtisztel- nek bennünket, hogy mostantól már nem csupán honlapunk, de blogunk olvasói, nyomkövetői is lesznek!

Szeretettel köszöntjük s vitára, be- szélgetésre várjuk Önöket, hiszen a blog, ha jól sejtjük, interaktív műfaj, hogy e "modernségében" immár nem kevéssé elcsépelt, jelentésvál- ságban szenvedő kifejezéssel éljek. Mi, ahogy ezt, kedves Olvasónk, láthatja honlapunk tartalmait kö- vetve, a szakmai-tudományos kö- zelítések, tájékozódások és be- szédmódok hívei vagyunk: ez tartja össze, ez a törekvés, önképzőkö- rünket immár hetedik esztendeje.

Terveink szerint tehát beszélgetni, beszélni, kérdés-feleletben gon- dolkodni fogunk e lapokon, s tesz- szük ezt nyilvánosan, az Önök hoz- zászólásait is várva -- ugyanakkor csakis tárgyszerűen: heti temati- kánkhoz, választott szakterülete- inkhez kapcsolódva, órai anyaga- inkat mind szélesebb körben bőví- tendő.

Erre a kalandos útra hívnánk Önt is, kedves Olvasó -- s most már: Írótárs, hétről hétre!


Cserjés Katalin, a Kör vezetője
SZTE BTK Modern Magyar Irodalom Tanszék oktatója

Címkék

2021. augusztus 13. péntek

2021.08.15. 17:53 muvtkorhmv

 

 

Bizony, késve, s mindjárt jön az előrehozott következő alkalom is… Bizony, ilyen ez a nyár (a tavalyi is ilyen volt): kiszámíthatatlan, forró, veszélyes.

Maulbetsch művészete, mellyel telefestette fél Magyarországot, osztrák létére – ellenben biztos, magabiztos, mindig tökéletes és fejlődőképes. Akadémikusnak mondják, és státusza szerint minden bizonnyal az is volt, de festményei frissek, levegősek és kísérletezők – túllépnek a barokkon, s nemcsak a klasszicizmus, de sőt! a romantika felé is. Olykor a néző megkockáztatja: impresszionista elő-jegyeket, fényjátékokat lát felvillanni színjátszó, éles vonalú, másfelől selymes-puha képein… Miközben ismert portréjáról egy óriási homlokú, szigorú, de pufók törpe-gyermek néz ránk vicces parókát fejébe csapottan…

Maulbertsch, a mi Maulbertschünk… Négy évtizedig festette templomi freskóit Magyarföldön. Az Ő képeit vizsgálva (Bagi Marikánk példás tolmácsolásában) eszünkbe jutott Rubens és Rembrandt, legtöbbet mégis Tiepolót emlegettük.

S hogy kerülte a szimmetriát, és hogy az „északi népek transzcendenciája” jellemezte – csak még vonzóbbá teszi Őt nézői (esetünkben: az Art.Pagony) számára.

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://muvtkorhmv.blog.hu/api/trackback/id/tr2916661042

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása