A kör honlapja

Art.Pagony

Kedves Olvasóink, akik megtisztel- nek bennünket, hogy mostantól már nem csupán honlapunk, de blogunk olvasói, nyomkövetői is lesznek!

Szeretettel köszöntjük s vitára, be- szélgetésre várjuk Önöket, hiszen a blog, ha jól sejtjük, interaktív műfaj, hogy e "modernségében" immár nem kevéssé elcsépelt, jelentésvál- ságban szenvedő kifejezéssel éljek. Mi, ahogy ezt, kedves Olvasónk, láthatja honlapunk tartalmait kö- vetve, a szakmai-tudományos kö- zelítések, tájékozódások és be- szédmódok hívei vagyunk: ez tartja össze, ez a törekvés, önképzőkö- rünket immár hetedik esztendeje.

Terveink szerint tehát beszélgetni, beszélni, kérdés-feleletben gon- dolkodni fogunk e lapokon, s tesz- szük ezt nyilvánosan, az Önök hoz- zászólásait is várva -- ugyanakkor csakis tárgyszerűen: heti temati- kánkhoz, választott szakterülete- inkhez kapcsolódva, órai anyaga- inkat mind szélesebb körben bőví- tendő.

Erre a kalandos útra hívnánk Önt is, kedves Olvasó -- s most már: Írótárs, hétről hétre!


Cserjés Katalin, a Kör vezetője
SZTE BTK Modern Magyar Irodalom Tanszék oktatója

Címkék

2012. július 6. péntek

2012.07.08. 09:51 muvtkorhmv

 

Ma megkezdtük a „nyári időszámítást”, azaz, a Könyvtár nyitvatartási rendjéhez igazodva, az órákat szeptemberig 14 és 15.30 óra közt tartjuk, így e mai napon is: csaknem délben, hőségben, töretlenül. E csoportnak nem lehet kedvét szegni, sőt jövő héten kirándulunk is, mégpedig (ismét Bagi Mária vezérletével és szervezése mellett): a Mátrába, a Kék Túrára, föl, a Kékestetőre! Nem lehetünk hát fáradtak, türelmetlenek!

E mostani péntek azonban még a késő-középkoré és Németalföldé volt.

Először Dratsayné Eszterkét hallgattuk, aki e szélsőséges korszak világába most a haláltáncon, annak irodalmi ábrázolásain keresztül vezetett be. Villontól hallgattunk, Faludy György tolmácsolásában, Arany János Bolond Istókjából, felemlítődött a Híd-avatás című ballada is. A képzőművészeti vonatkozások részletezése egy későbbi időpontra marad, a téma élén ifj. Hans Holbein többször emlegetett fametszeteivel. További tájékozódásul mellékelem Beszkid Veronikának, az SZTE BTK hajdani magyar szakos hallgatójának kiváló szemináriumi dolgozatát.

A továbbiakban Erwin Panofsky tanulmánya nyomán vetítést néztünk meg a németalföldi művészet rejtett szimbolizmusáról: a késő-gótikától (1275!) kezdve próbáltuk e nehéz témát Jan van Eyck, a Flémalle-i mester, Melchior Broederlam, s az olaszok közül Duccio, Giotto, Amborgio Lorenzetti munkái alapján megérteni, feltárni.

Egy út kezdetén járunk: jövő alkalommal Haranghyné Anci Sluter szobrász dijoni csoda-kútját is visszakapcsolja a témához.

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://muvtkorhmv.blog.hu/api/trackback/id/tr814635619

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása