A kör honlapja

Art.Pagony

Kedves Olvasóink, akik megtisztel- nek bennünket, hogy mostantól már nem csupán honlapunk, de blogunk olvasói, nyomkövetői is lesznek!

Szeretettel köszöntjük s vitára, be- szélgetésre várjuk Önöket, hiszen a blog, ha jól sejtjük, interaktív műfaj, hogy e "modernségében" immár nem kevéssé elcsépelt, jelentésvál- ságban szenvedő kifejezéssel éljek. Mi, ahogy ezt, kedves Olvasónk, láthatja honlapunk tartalmait kö- vetve, a szakmai-tudományos kö- zelítések, tájékozódások és be- szédmódok hívei vagyunk: ez tartja össze, ez a törekvés, önképzőkö- rünket immár hetedik esztendeje.

Terveink szerint tehát beszélgetni, beszélni, kérdés-feleletben gon- dolkodni fogunk e lapokon, s tesz- szük ezt nyilvánosan, az Önök hoz- zászólásait is várva -- ugyanakkor csakis tárgyszerűen: heti temati- kánkhoz, választott szakterülete- inkhez kapcsolódva, órai anyaga- inkat mind szélesebb körben bőví- tendő.

Erre a kalandos útra hívnánk Önt is, kedves Olvasó -- s most már: Írótárs, hétről hétre!


Cserjés Katalin, a Kör vezetője
SZTE BTK Modern Magyar Irodalom Tanszék oktatója

Címkék

2012. október 10. szerda

2012.10.11. 09:49 muvtkorhmv

Ma folytattuk – ismét csak konferencia miatt, rendhagyó időpontban – a Genti oltár körüli vizsgálódásainkat. Tolnay Károly tanulmányát (in: Teremtő géniuszok) felhasználva egészítettük ki a múlt órán elmondottakat az oltár helyzetének, szerepének megváltozásával a 12. századtól a Genti oltár időszakáig: hogyan lesz a kicsinyített templom-szimbólumból színes, nyitható-csukható, leolvasható breviárium, s ebbe a folyamatba miként illeszkedik az Eyck-fivérek A bárány imádása oltára. Utána még a mondatszalagok kiolvasásával foglalkoztunk, mikor is megérkezett előadónk, Ormos Zsuzsa, és folytatta Ádámnál és Évánál (ahol múlt héten abbahagytuk) az oltár közös feltárását. Minden apróságot: a realizmus és festőiség csodáit igyekeztünk felfedni és megpillantani a Haranghyné Anci-, Balázsné Márta- és Zsuzsánk-készítette részletes prezentáción, a csoport hozzászólásai közepette. Láttuk az összefüggéseket, hatásokat; látni véltük Hubert és Jan szellemkezét az oltár tábláin. Láttuk a redőzeteket, medalionokat, éneklő angyalokat és vetett árnyékokat, referencia nélküli fény-tükröződést és más csodákat eme mesebeli oltárszekrényen.

Legközelebb a grisaille-technikával folytatjuk, mely a Genti oltár jó néhány alakja esetén is felmerül valóság-, kép- és szobor-lét közti idézőjel formájában.

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://muvtkorhmv.blog.hu/api/trackback/id/tr624832391

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása