A kör honlapja

Art.Pagony

Kedves Olvasóink, akik megtisztel- nek bennünket, hogy mostantól már nem csupán honlapunk, de blogunk olvasói, nyomkövetői is lesznek!

Szeretettel köszöntjük s vitára, be- szélgetésre várjuk Önöket, hiszen a blog, ha jól sejtjük, interaktív műfaj, hogy e "modernségében" immár nem kevéssé elcsépelt, jelentésvál- ságban szenvedő kifejezéssel éljek. Mi, ahogy ezt, kedves Olvasónk, láthatja honlapunk tartalmait kö- vetve, a szakmai-tudományos kö- zelítések, tájékozódások és be- szédmódok hívei vagyunk: ez tartja össze, ez a törekvés, önképzőkö- rünket immár hetedik esztendeje.

Terveink szerint tehát beszélgetni, beszélni, kérdés-feleletben gon- dolkodni fogunk e lapokon, s tesz- szük ezt nyilvánosan, az Önök hoz- zászólásait is várva -- ugyanakkor csakis tárgyszerűen: heti temati- kánkhoz, választott szakterülete- inkhez kapcsolódva, órai anyaga- inkat mind szélesebb körben bőví- tendő.

Erre a kalandos útra hívnánk Önt is, kedves Olvasó -- s most már: Írótárs, hétről hétre!


Cserjés Katalin, a Kör vezetője
SZTE BTK Modern Magyar Irodalom Tanszék oktatója

Címkék

2013. március 22. péntek

2013.04.27. 08:35 muvtkorhmv

 

Ezen a foglalkozáson sikerült pesti utunk látnivalóihoz még közelebb kerülnünk! „Vegyes” óra volt, s igen jól sikerült. Először Németh Katitól hallottunk igen alapos, gondolatébresztő előadást (az effélét Van der Weyden és Van der Goes esetén már megszoktuk tőle) Lucas Cranach művészetéről. A bemutató meggyőzött, hogy a német reneszánszhoz egészen másfajta alapok, szemlélet kell majd, mint a „németalföldihez”: más a hagyomány, az irány, a valóságlátás. Valószínűleg egy nyersebb, fanyarabb, kegyetlenebb és szürreálisabb (miközben ugyanakkor más szempontú-valószerűbb) ábrázolásmód ez, mint szeretett, finom flamandjaink.

Magyarné Anna arról a Breu-ról beszélt nekünk prezentáció kíséretében, akinek ámulatra méltó szárnyasoltárát Melkben volt szerencsénk látni. Rá ugyancsak igaznak tűntek fenti állítások. Anna még MS mestertől is vetített, egy ”törököt”, s e muszlim furcsa, magyarázatra szoruló jelenléte a keresztfa alatt aztán jó vitát, beszélgetést generált a csoportban. Mígnem megtudtuk, hogy a kérdésről Hornyák Péter István hosszan értekezik, s azóta a tanulmány is birtokunkban van.

Végül Ormos Zsuzsi szólt nekünk a Fasori Evagélikus Templom történetéről és főként stílusáról, mely előadásban tisztázódni kezdtek eklektika, romantika és neo-stíluskategóriái az építészet területén belöl. Szilágyi Klára izgalmas kiegészítését a fasori templom mögött látszó szocreál épület tartalmairól köszönjük!

Óra végén csaknem eljutottunk Benczúr Gyula 1913-as oltárképéhez is, a „bekötött fejű parasztlány protestáns Madonnához”, de a téma kifejtése a jövő alkalomra maradt…

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://muvtkorhmv.blog.hu/api/trackback/id/tr285249219

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása