A kör honlapja

Art.Pagony

Kedves Olvasóink, akik megtisztel- nek bennünket, hogy mostantól már nem csupán honlapunk, de blogunk olvasói, nyomkövetői is lesznek!

Szeretettel köszöntjük s vitára, be- szélgetésre várjuk Önöket, hiszen a blog, ha jól sejtjük, interaktív műfaj, hogy e "modernségében" immár nem kevéssé elcsépelt, jelentésvál- ságban szenvedő kifejezéssel éljek. Mi, ahogy ezt, kedves Olvasónk, láthatja honlapunk tartalmait kö- vetve, a szakmai-tudományos kö- zelítések, tájékozódások és be- szédmódok hívei vagyunk: ez tartja össze, ez a törekvés, önképzőkö- rünket immár hetedik esztendeje.

Terveink szerint tehát beszélgetni, beszélni, kérdés-feleletben gon- dolkodni fogunk e lapokon, s tesz- szük ezt nyilvánosan, az Önök hoz- zászólásait is várva -- ugyanakkor csakis tárgyszerűen: heti temati- kánkhoz, választott szakterülete- inkhez kapcsolódva, órai anyaga- inkat mind szélesebb körben bőví- tendő.

Erre a kalandos útra hívnánk Önt is, kedves Olvasó -- s most már: Írótárs, hétről hétre!


Cserjés Katalin, a Kör vezetője
SZTE BTK Modern Magyar Irodalom Tanszék oktatója

Címkék

2013. július 26. péntek

2013.07.30. 20:23 muvtkorhmv

 

A mai alkalom azzal kezdődött, hogy megnéztünk néhány fényképet kedves lábadozó Pirókánkról az esztergomi kórházban, s meggyőződhettünk felőle, hogy betegszobája ablakából igenis látja, láthatja egy kivágat erejéig rég-nem-látott Esztergomját. Reméljük, hamarosan hazatérhet, s ismét körünkben üdvözölhetjük, másik Piroskánkkal együtt!

A továbbiakban kissé belenéztünk még a Gertrudis-történetbe Katona József Bánk bánhoz fűzött Jegyzései alapján, illetve Toldy Ferenc kortárs kritikáját olvastuk nagy nemzeti drámánkról, belátva, hogy az interpretációk, megítélések koronként változnak, nincsen örökérvényű kánon, kőbe vésett szabály, esztétikai ítélet.

Boschunkhoz sem maradtunk azonban hűtlenek: egy hosszabb prezentáció segítségével kíséreltük meg művészetét a szürreális, valóság-tapasztalatokat meghaladó festészet mindenkori alkotásaival összevetni, hogy lássuk (vagy ne lássuk) a rokonságot, a közös gyökereket. Megállapítottuk, hogy a felidézett modernek közül talán még Henri Rousseau naiv Paradicsom-víziója és Max Ernst kimódolt, kétlaki lények szimbiózisából összegyúrt fantáziavilága emlékeztet legjobban a nagy németalföldire, de a párhuzamállítás nagyon is kétséges: paralel világok vannak, nem azonosságok. Hátra van még megtekintésre GEERTGEN TOT SINT JANS művészete, melyről sok szakíró állítja a rokonságot, hatást – mindez azonban egy későbbi órára marad,

 

de hisz van időnk, s a Bosch-téma még sok izgalmat kínál…

 

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://muvtkorhmv.blog.hu/api/trackback/id/tr945434686

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása