A kör honlapja

Art.Pagony

Kedves Olvasóink, akik megtisztel- nek bennünket, hogy mostantól már nem csupán honlapunk, de blogunk olvasói, nyomkövetői is lesznek!

Szeretettel köszöntjük s vitára, be- szélgetésre várjuk Önöket, hiszen a blog, ha jól sejtjük, interaktív műfaj, hogy e "modernségében" immár nem kevéssé elcsépelt, jelentésvál- ságban szenvedő kifejezéssel éljek. Mi, ahogy ezt, kedves Olvasónk, láthatja honlapunk tartalmait kö- vetve, a szakmai-tudományos kö- zelítések, tájékozódások és be- szédmódok hívei vagyunk: ez tartja össze, ez a törekvés, önképzőkö- rünket immár hetedik esztendeje.

Terveink szerint tehát beszélgetni, beszélni, kérdés-feleletben gon- dolkodni fogunk e lapokon, s tesz- szük ezt nyilvánosan, az Önök hoz- zászólásait is várva -- ugyanakkor csakis tárgyszerűen: heti temati- kánkhoz, választott szakterülete- inkhez kapcsolódva, órai anyaga- inkat mind szélesebb körben bőví- tendő.

Erre a kalandos útra hívnánk Önt is, kedves Olvasó -- s most már: Írótárs, hétről hétre!


Cserjés Katalin, a Kör vezetője
SZTE BTK Modern Magyar Irodalom Tanszék oktatója

Címkék

2013. október 30. szerda

2013.11.03. 10:06 muvtkorhmv

 

Ismét és végül: A Gyönyörök kertje, egy gazdag prezentáció, s egy izgalmas kiegészítés a Bosch-i szimbolikáról Spissák Lajos részéről, sok megvilágító elemmel. A Gyönyörök kertje valószínűleg Bosch főműve, legkomplexebb alkotása, jelentése feloldhatatlanul bonyolult, sokértelmű, szimbolikája látszólag egymásnak ellentmondó elemek sorát tartalmazza, valójában egy teremtő géniusz koherens világa. Spissák Lajos felhívta a figyelmet egy olyan momentumra, mellyel eleddig nem számoltunk: ha a Szimbólumtárat nézzük, a jelképesnek ítélt képek, alakzatok gyakorta szélsőségesen ellentétes jelentésben tűnnek fel különböző időszakokban, eltérő kultúrkörökben (lásd: hal, bagoly, unikornis stb.). Mi azonban egy szerzőt vizsgálunk egy időintervallumon belül, s ha következetesen haladunk a szimbólumfejtésben az egyszerűbbnek tartható művektől a fokozhatatlan bonyolultságúak felé – elérhetjük a megértés viszonylagos fokát. Még nem késő, hogy Bosch felfejtésében is így járjunk el, ekként próbálkozzunk immár elvégzendő anyagunk vége felé járva, de azt még be nem végezve.

Következő alkalommal ismét Lajost hallgatjuk, majd Bagi Mária elődökkel teljes Utolsó ítélet prezentációját nézzük a két Bosch-oltár bevezetéseként.

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://muvtkorhmv.blog.hu/api/trackback/id/tr355609697

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása