A kör honlapja

Art.Pagony

Kedves Olvasóink, akik megtisztel- nek bennünket, hogy mostantól már nem csupán honlapunk, de blogunk olvasói, nyomkövetői is lesznek!

Szeretettel köszöntjük s vitára, be- szélgetésre várjuk Önöket, hiszen a blog, ha jól sejtjük, interaktív műfaj, hogy e "modernségében" immár nem kevéssé elcsépelt, jelentésvál- ságban szenvedő kifejezéssel éljek. Mi, ahogy ezt, kedves Olvasónk, láthatja honlapunk tartalmait kö- vetve, a szakmai-tudományos kö- zelítések, tájékozódások és be- szédmódok hívei vagyunk: ez tartja össze, ez a törekvés, önképzőkö- rünket immár hetedik esztendeje.

Terveink szerint tehát beszélgetni, beszélni, kérdés-feleletben gon- dolkodni fogunk e lapokon, s tesz- szük ezt nyilvánosan, az Önök hoz- zászólásait is várva -- ugyanakkor csakis tárgyszerűen: heti temati- kánkhoz, választott szakterülete- inkhez kapcsolódva, órai anyaga- inkat mind szélesebb körben bőví- tendő.

Erre a kalandos útra hívnánk Önt is, kedves Olvasó -- s most már: Írótárs, hétről hétre!


Cserjés Katalin, a Kör vezetője
SZTE BTK Modern Magyar Irodalom Tanszék oktatója

Címkék

2015. május 22. péntek

2015.06.03. 11:28 muvtkorhmv

 

 

Rókalányok; pszycho-thriller; kegyetlen; bizarr, groteszk; diszharmonikus… Manierista, és nagyon érdekes, példátlan, különös, félelmetes -- ezek a kifejezések, jelzők és jellemzések jutottak ma eszünkbe, amikor a foglalkozáson Németh Katink ismételten, de másként bemutatta nekünk Lucas Cranach munkásságát, hatalmassá gazdagított prezentációval. Mintegy előkészítés és bevezetés volt ez a német reneszánsz megkezdéséhez, mely, már látjuk, minden bizonnyal egészen más lesz, mint volt a Németalföld bármely területe. Cranach hosszú életet élt meg, vagyonra, elismertségre tett szert, uralkodó lett a festők között, akár Tiziano, akár Rubens. Mégis: képei megosztják a néző véleményét, s miközben nagy hatást gyakorolnak rá, el is riasztják, értetlenséggel, kétségekkel töltik el. Minden bizonnyal egy eligazító erejű nagy tanulmányra lesz szükség, hogy elhelyezzük, értelmezni tudjuk Cranach képeit, melyek bizonyos témák (Judith és Holofernes; Salome; Lucretia) monomániás ismétlésével, rideg, kemény, korántsem szép arcokkal, halotthalvány, csont nélküli testekkel, riasztó, felemás tekintetekkel, folyamatos ördögi kísértéssel és szépséges ruhákkal, kosztümökkel vésődnek emlékezetünkbe. És megfestette a mi Szent István királyunkat! És megfestette a halott Luthert! A méhecskék mardosta, panaszolkodó Cupidót, a lába-felhúzott Gráciát, egyiket a három közül. Szeretnénk rájönni Cranach titkára, de Jörg Breu is érdekelt bennünket, akit Magyarné Anna mutatott be, folyamatos visszautalásokkal melki utunkra, az ott látott Breu-oltárral.

Várjuk Kláránk történelmi-földrajzi áttekintését, mert nehéz ezt a német világot fantáziánkból kibontakoztatni, s meglátni benne is a Szép-et, mert egyelőre a borzongató és meghökkentő az, ami megragadott: vonzott és taszított egyszerre.

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://muvtkorhmv.blog.hu/api/trackback/id/tr147514454

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása