A kör honlapja

Art.Pagony

Kedves Olvasóink, akik megtisztel- nek bennünket, hogy mostantól már nem csupán honlapunk, de blogunk olvasói, nyomkövetői is lesznek!

Szeretettel köszöntjük s vitára, be- szélgetésre várjuk Önöket, hiszen a blog, ha jól sejtjük, interaktív műfaj, hogy e "modernségében" immár nem kevéssé elcsépelt, jelentésvál- ságban szenvedő kifejezéssel éljek. Mi, ahogy ezt, kedves Olvasónk, láthatja honlapunk tartalmait kö- vetve, a szakmai-tudományos kö- zelítések, tájékozódások és be- szédmódok hívei vagyunk: ez tartja össze, ez a törekvés, önképzőkö- rünket immár hetedik esztendeje.

Terveink szerint tehát beszélgetni, beszélni, kérdés-feleletben gon- dolkodni fogunk e lapokon, s tesz- szük ezt nyilvánosan, az Önök hoz- zászólásait is várva -- ugyanakkor csakis tárgyszerűen: heti temati- kánkhoz, választott szakterülete- inkhez kapcsolódva, órai anyaga- inkat mind szélesebb körben bőví- tendő.

Erre a kalandos útra hívnánk Önt is, kedves Olvasó -- s most már: Írótárs, hétről hétre!


Cserjés Katalin, a Kör vezetője
SZTE BTK Modern Magyar Irodalom Tanszék oktatója

Címkék

2016. április 29. péntek,

2016.05.16. 10:36 muvtkorhmv

 

 

Mai foglalkozásunkon végre eljutottunk „a világ legmélyebb depressziójába” – Ancikánk vezetésével Herkulesként birkóztunk Dürer Melancolia-metszetével. Beleszólt ebbe a tusába Aby Warburg, Erwin Panofsky, Földényi F. László és Marsiglio Ficino is a legváltozatosabb sorrendben és súllyal – mert igen, a düreri metszet az alkotóerővé változtatott melancholia vigaszlapja, s hisszük, hogy még a jupiteri bűvös számnégyzet segélye nélkül is átváltoztatható a terméketlen, passzivitásra korlátozó mélabú tevékeny, alkotó életté, teremtéssé. Dürer szellemi önarcképe ez a kép, e magasztos, töprengő, szárnyas kreatúra, hiszen ismerte ő is az alkotó művész, a gondolkodó ember minden kínját, kételyét, felemelő boldogságát.

Szerdán Szalma Jutkánk mutatja be nekünk a négy apostolt Dürer kezétől, hogy aztán végtére megkezdjük régóta várakozó manierizmusunkat is, visszatekintéssel: a kései Michelangelo, Tiziano, Tintoretto – és társaik, egészen a megállapodásig El Greco, „a Görög” művészeténél.

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://muvtkorhmv.blog.hu/api/trackback/id/tr268720768

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása