A kör honlapja

Art.Pagony

Kedves Olvasóink, akik megtisztel- nek bennünket, hogy mostantól már nem csupán honlapunk, de blogunk olvasói, nyomkövetői is lesznek!

Szeretettel köszöntjük s vitára, be- szélgetésre várjuk Önöket, hiszen a blog, ha jól sejtjük, interaktív műfaj, hogy e "modernségében" immár nem kevéssé elcsépelt, jelentésvál- ságban szenvedő kifejezéssel éljek. Mi, ahogy ezt, kedves Olvasónk, láthatja honlapunk tartalmait kö- vetve, a szakmai-tudományos kö- zelítések, tájékozódások és be- szédmódok hívei vagyunk: ez tartja össze, ez a törekvés, önképzőkö- rünket immár hetedik esztendeje.

Terveink szerint tehát beszélgetni, beszélni, kérdés-feleletben gon- dolkodni fogunk e lapokon, s tesz- szük ezt nyilvánosan, az Önök hoz- zászólásait is várva -- ugyanakkor csakis tárgyszerűen: heti temati- kánkhoz, választott szakterülete- inkhez kapcsolódva, órai anyaga- inkat mind szélesebb körben bőví- tendő.

Erre a kalandos útra hívnánk Önt is, kedves Olvasó -- s most már: Írótárs, hétről hétre!


Cserjés Katalin, a Kör vezetője
SZTE BTK Modern Magyar Irodalom Tanszék oktatója

Címkék

2014. november 7. péntek

2014.11.08. 16:42 muvtkorhmv

 

 

Egyszóval: nehéz Bruegeltől megválni – érezzük, e mindegyre nagyobb s nagyobb alkotóerejűnek tetsző festőben még mindig lelünk feltáratlan témákra.

Ma például Bagi Máriánk „gimnasztikai gyakorlatában” vehettük magunkhoz a festő vélelmezett alkímiai tájékozódását, szimbólumait, e titkos tannal, az Arkánummal való elkötelezettségét. És hát, Máriánk oly alapos volt megint, hogy nemhogy a végére, de a közepéig sem jutottunk a feltárásnak: a Smaragd-táblánál állapodtunk meg, illetve előkerült egy Petőfi-dolgozat (Hamvas Levente Pétertől), mely a János vitéz (és A hóhér kötele) esetleges alkímiai vonatkozásait tárgyalja, továbbá Odorics Ferenc professzor szép nyelvű, metaforikus dolgozata Hamvas Béláról s a modernizmusról, sőt a posztmodernről. E széles ívű tanulmányok kibontásának sem értünk még a végére, de Szabinánk hozzátételét is várnánk a „Mindegy egy!” filozófiáját és Szőnyi György Endre kutatásait illetően, és Máriánk dolgozatából is elég sok lehet még hátra. Szeretnénk megérteni az Ikarosz bukásának esetleges alkimista vonásait; szeretnénk kitekinteni Szerb Antal és a Pendragon legenda (netán a Száz év magány) felé is. Megérteni, miért mondják annyian, hogy Bruegel nem éppen a parasztság festője, hanem tudós, okkultista gondolati festő is…

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://muvtkorhmv.blog.hu/api/trackback/id/tr176878475

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása